Cuketovo-petržlenové špagety s kari omáčkou

Nájsť jedlo zo surovej stravy a také, aby si chuťové bunky išli explodovať od radosti je ľahšie akoby sa zdalo. Jedným z takýchto jedál sú cuketovo- petržlenové špagety, ktoré nás vystrelili do neba chutí.

Prečo cuketa

Mali by sme si vyberať plody ktoré sú dostatočne pevné nie gumené alebo mäkké a poškodené na povrchu. Cuketa má dužinu bielej farby a jedlá je aj jej šupka. Tá je bohatým zdrojom antioxidačných karotenoidov, vrátane luteínu a betakaroténu. Cuketu nešúpte, pomôže tak vašim očiam. Cuketa si najviac vitamínov zachová buď surová alebo ak si ju pripravíte na pare. Pomáha proti diabetu a zlepšuje reguláciu inzulínu. Je výborná pre srdce, slúži ako prevencia proti dne. Toto ochorenie je veľmi bolestivé a vzniká nadbytkom kyseliny močovej v tele. Tá sa nachádza najmä v živočíšnej potrave a napr. pive.

Prečo petržlen

Obsahuje draslík, čim chráni srdce, zlepšuje trávenie, rozpúšťa obličkové a žlčníkové kamene, zvyšuje energiu, bojuje proti infekciám a baktériám, zlepšuje imunitu, redukuje vrásky a škvrny na koži, pomáha proti „zlému“ dychu, pomáha udržať zdravé tehotenstvo.

Ako si vyrobiť špagety

Na výrobu špagiet zo zeleniny, či už mrkvy, petržlenu, cukety, tekvice, zeleru používame 2 zázraky:

 • špiralizér – ak si plánujete do jedálnička zaradiť viac surovej zeleniny, doporučujem si ho zakúpiť napriek vyššej cene
 • strúhadlo so špirálou – pre menšie množstvá, ale dá sa použiť, aj deti ho majú radi. Postrúhaš aj reďkovku a menšiu zeleninu

Zeleninu stačí ošúpať, rozkrojiť, ak je veľmi veľká a narobiť špagety. Je to otázka 10 min aj s umytím špiralizéra.

Kari omáčka

Na kari omáčku budeš potrebovať kokosovú vodu. Ja som kúpila v DM túto. Ďalej budeš potrebovať mixér a dva hrnčeky kešu orechov, limetku, olivový olej, cesnak a kari korenie. Dávala som aj 1 čl kari červenej pasty. My máme túto, ale dá sa kúpiť aj v Tescu menšie balenie. Všetko dáš do mixéra a rozmixuješ na hustú omáčku. Ak necháš mixovať dlhšie, omáčka sa ti zohreje, prípadne môžeš doliať teplú vodu a trochu ju spraviť viac tekutú.

Čo budeme potrebovať

 • 1 veľký (naozaj veľký) petržlen
 • 1 cuketa (stredne veľká)
 • 2 hrnčeky kešu orieškov (ak nezabudnete, namočte na pár hodín)
 • 170 ml kokosovej vody
 • 2 čl kari korenia
 • chili alebo kajenské korenie podľa chuti
 • šťava z limetky 3 PL
 • 3 PL olivového oleja
 • 1 strúčik cesnaku
 • kúsok avokáda, ja som dala lyžičku avokádového dipu

Ako na to

 1. Ošúpte petržlen, cuketu som nešúpala, ale kľudne môžte, ak nechcete jesť šupku. Prebehnite obe zeleniny cez špiralizér a narobte špagety.
 2. Do mixéra vložte všetky ingrediencie a vymixujte na hladkú omáčku. Bude dosť hustá.
 3. Omáčku dajte na špagety a premiešajte. Ak je omáčka veľmi hustá pridajte teplú vodu a hustotu si upravte.
 4. Hotový pokrm ozdobte petržlenovou vňaťou, čiernou rascou alebo konopnými semienkami. Hodia sa aj čerstvé cherry rajčiny a zelený listový šalát.

Ak ste si tento recept pripravili, nezabudnite sa s ním pochváliť na sociálkach a označte nás @rejoy.sk My vašu šikovnosť radi prezdieľame.

Ak vás bavia recepty zo surovej stravy, vyskúšajte aj

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík