Dhal z červenej šošovice (bez paradajok, bez kokosového mlieka)

Jedno z našich najobľúbenejších jedál je Dhal z červenej šošovice. V tejto verzii si ju môžu dať aj ľudia, ktorí sú alergickí na paradajky, prípadne nemajú prístup ku kokosovému mlieku. Aj keď dnes si ho kúpite už aj v Lidli. Pôvodne indický recept z červenej šošovice a hrejivých druhov korenia ako zázvor, škorica a kurkuma. Je to recept jednoduchý, chutný a sýty.

Čo je šošovicový dhal?

Dhal je hustá šošovicová omáčka z rôznych strukovín, populárne indické jedlo podávané tradične aj na Srí Lanke. Je to jedno z najobľúbenejších bezmäsitých jedál v týchto krajinách. Prvý krát sme ho ochutnali práve na Srí Lanke a tiež som sa ho tam v kuchyni u domácej pani naučila pripravovať. Prílohou môže byť placka roti, basmati ryža alebo v našom prípade hnedá ryža. Ak dbáte na kombinácie potravín pre zdravé trávenie, dajte si k nemu len šalát.

Dhal bez paradajok a kokosu

Aj keď väčšina receptov na dhal obsahuje paradajky a kokosové mlieko, je možné si pripraviť aj túto jednoduchšiu verziu, ktorá sa kamoší aj s alergikmi.

Paradajky sú známe ako problémová potravina pri alergiách a keď sa nemýlim ani histaminici sa s nimi veľmi nemusia. V tomto recepte teda bude len krémová omáčka z červenej šošovice a zistíte, že jej chuť je tak dokonalá, že viac ani nie je treba.

Ale poďme už na náš recept z vlogu Ako navariť vegánsky za 20 Eur na týždeň, kde budeme pripravovať 4 porcie. Budeme radi, ak si celý vlog na našom YouTube kanáli pozriete a zapnete si upozornenia, nech o žiadne video neprídete.

Príprava: 5 min

Varenie: 20 min

Celkovo: 25 min

Porcia pre 6 osôb

Na šošovicový dhal budeme potrebovať:

 • 1 PL kokosového/olivového oleja (alebo vody)
 • 1 nakrájaná cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku pretlačené
 • 1 PL zázvoru (nemusí byť)
 • 1,5 hrnčeka červenej šošovice (namočenej cez noc a poriadne premytej)
 • 1 PL kari korenia
 • voliteľné (škorica, kajenské korenie, kardamom, kurkuma)
 • soľ (až na konci varenia)
 • špenát alebo kel (voliteľné)

Ako si pripraviť dhal z červenej šošovice:

 1. V panvici zohrejte olej (vodu)
 2. Pridajte cibuľu a opekajte 3-5 min
 3. Pridajte cesnak a zázvor (voliteľné), chvíľu opekajte, dávajte pozor, aby cesnak nezhorel
 4. Pridajte kari korenie, ak máte tak aj štipku z ostatných druhov a minutku opekajte
 5. Primiešajte šošovicu a zalejte ju vodou tak, aby bola ponorená
 6. Priveďte k varu a varte 15 min, sledujte, či nie je potrebné doliať vodu a často premiešavajte, aby sa šošovica neprichytávala na dne hrnca
 7. Dolejte vodu, ak je treba. Zmes nemá byť úplne hustá, ani riedka. Dhal by mal byť krémový, ako pyré, šošovica rozpadnutá
 8. Teraz primiešajte špenát alebo kel, ak chcete
 9. Podávajte s chlebom naan alebo ryžou
 10. My sme si spravili ryžu s hráškom a na vrch opiekli samostatne na panvici cibuľu a mrkvu.

Tento recept je súčasťou vlogu na našou YouTube, kde sme varili za 20 Eur od pondelka do piatku. Ak vás zaujímajú recepty aj na ostatné jedlá z tohoto vlogu, kliknite na ich názvy:

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík