Domáci vegan jogurt z kešu (raw)

Tento domáci vegan jogurt s probio kultúrou je jednoduché pripraviť a má všetko to, čo by mal jogurt mať. Je hustý, kyslastý a plný krémovej chuti. Neobsahuje žiadne pridané látky, nezdravé tuky a zahusťovadlá ako nájdete v kupovanej verzii. Je v ňom len to, čo si doň sami dáte.

Vegan jogurt si dajte s granolou, sušeným alebo čerstvým ovocím a škoricou

Tento vegan jogurt je tak dobrý, že opäť zaraďujem rastlinné jogurty do nášho jedálníčka. Jogurtovač bol odložený v skrini dva roky po pokusoch, ktoré sa nestretli s nadšením. Tentoraz to však vidím ružovo a nadšene sa pustím aj do experimentovania s novými chuťami.

Prečo si robiť domáci vegan jogurt

 • lokálny – jogurt sa dá vyrobiť z hocičoho. Napríklad aj z pšena alebo ovsa. Využítím lokálnych surovín, dostane vaše telo presne to, čo potrebuje
 • lacnejší – pri vycibrenej technike a skúsenostiach, vás domáci jogurt vyjde lacnejšie ako kvalitný rastlinný jogurt, v ktorom sú skutočne živé kultúry a má čisté zloženie
 • viac probiotík – domáce jogurty obsahujú viac živých kultúr, tieto baktérie podporujú vaše zdravé prostredie v čreve, pomáhajú zbavovať sa toxínov a stimulujú tak váš imunitný systém.
 • zero waste – žiadne plastové kelímky. Domáci jogurt si spravíte pekne do skla, nádobku potom umyjete a môžete opäť použiť
 • zdravší – v kupovaných jogurtoch nájdete stabilizátory, zahusťovadlá, ktovie aké sladidlá, arómy a aditíva. Doma vás čaká len čistá chuť, ktorá prešla vašimi rukami.

Na výrobu domácich jogurtov nemusíte mať nejaké extra vybavenie, ak si aj neviete dovoliť kúpiť jogurtovač, stále máte rúru, deku, či termotašku.

Aký štartér použiť na výrobu domáceho vegan jogurtu

My sme na výrobu domáceho jogurtu použili probiotiká Proviotic. Existujú však aj cenovo prístupnejšie varianty:

 • z hotového jogurtu a to buď z domáceho alebo kupovaného
 • probiotiká alebo terapeutické kultúry

Kupované biele jogurty, ktoré sú na výrobu domáceho jogurtu vhodné sú napríklad tieto:

 • Sojade (kúpite v zdravých obchodoch)
 • Kaufland sójový K-Take it Veggie
 • Lidl kokosový Planton

Na 1 liter mlieka budete potrebovať 3-4 PL jogurtu alebo 1 kapsulu probiotík. S množstvom to nepreháňajte, pretože to má úplne opačný účinok, ako by ste čakali. Jogurt by bol kyslejší, slizkejší a redší.

Čím osladiť vegan jogurt

Sladidlo v jogurte používame nielen k dosladeniu jogurtu, ale aj na podporu fermentácie a množenia kultúr v jogurte. Najvhodnejšie je použiť javorový alebo datlový sirup. Pri datlovom sa nezľaknite zafarbenia jogurtu. My sme použili javorový sirup.

V čom fermentovať vegan jogurt

Pre fermentovanie vám postačí obyčajný pohár s viečkom, ktorý vypláchnite horúcou vodou. Hygiena je pri výrobe jogurtu veľmi dôležité. Budete potrebovať ešte teplo a to vo forme:

 • jogurtovača – my máme Guzzanti a stál, keď sme ho kupovali okolo 27 Eur
 • sušičky – teplota do 42 st 8-10 hod
 • pekárničky – rovnako dodržte teplotu a čas
 • ryžovar – musí sa dať nastaviť teplota do 42 st
 • rúra – nastaviť len zapnuté svetlo, ale čas minimálne 24-36 hod, alebo nastaviť teplotu rúry na 40 st
 • zabaliť do deky, termotaška,..

Čo budeme na recept potrebovať:

 • 1 hrnček kešu (200g) – vopred namočené na 5 hod, potom zliate a usušené
 • 1 a pol – 2 hrnčeky domáceho mandľového mlieka (alebo iného mlieka. Množstvo si prispôsobte, podľa vlastnej preferencie hustoty jogurtu. Zmes už veľmi nezhustne, tak čo si namixujete, to budete mať)
 • šťava z polovice veľkého citrónu
 • 1 ČL javorového sirupu
 • 1 kapsula Probiotík (alebo 3-4 PL horeuvedených jogurtov)

Postup prípravy

 1. Namočíme si kešu a mandle zvlášť do dvojnásobného množstva vody na 5 hodín. Mandle preto, lebo si z nich urobíme domáce mlieko. Pokračovať môžete týmto receptom alebo použite kupované mlieko.
 2. Po 5 hodinách zlejte vodu z kešu, premyte orechy a preložte do mixéra. Pridajte hotové mlieko. Začnite s množstvom 1,5 hrnčeka a pomaly pridávajte, kým nedosiahnete hustotu, akú máte radi. Ak to preženiete, urobíte si domáce jogurtové mlieko 😀
 3. Pridajte citrónovú šťavu, 1 lyžičku javorového sirupu (áno stačí to, lebo sladili sme aj domáce mlieko)
 4. Rozmixujeme
 5. Do rozmixovaného pridajte probiotiká alebo jogurtový štartér a opäť premiešajte. My sme to rozmixovali všetko spolu.
 6. Prelejeme do nádoby vymytej horúcou vodou, zatvoríme a uložíme do jogurtovača na 10 hod.
 7. Ráno by sme mali vidieť bublinky. Jogurt môže mať na povrchu suchšie miesto. Premiešajte ho a ochutnajte.

Možné problémy

Ak sú na povrchu jogurtu zelené škvrny, jogurt splesnivel. Môže sa to stať nedostatočnou hygienou, v tom prípade všetky poháriky poriadne vymyte alebo dajte do umývačky riadu. Ak je jogurt príliš riedky, vypite ho ako kefír alebo ho rozmixujte s ovocím a použite ako jogurtové mlieko alebo prelejte cez čerstvé ovocie, či dajte na smoothie misku.

Skladovanie

Hotový jogurt dajte do chladničky aspoň na 8 hodín stuhnúť. Vydrží vám týždeň dva. Orieškové jogurty by mali vydržať aj dva týždne, počítajte však s tým, že fermentácia pokračuje aj po uložení do chladničky, len sa spomalí, takže jogurt bude viac kyslý.

Verím, že sa vám váš rastlinný raw vegan jogurt podaril a že pôjdete s nami do ďalších pokusov s vegánskymi domácimi produktami.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík