Netrávi mi, čo mi pomôže

Problémy s trávením sú v dnešnej dobe veľmi bežné. Mnoho ľudí sa stretáva s problémami s trávením v dôsledku nezdravého stravovania alebo náhlych zmien vo svojej rutine. V lekárskej terminológii sú tráviace problémy následok nezdravého tráviaceho traktu. Váš tráviaci trakt sa väčšinou naruší v dôsledku príjmu príliš mastných alebo nezdravých potravín (špeciálne mu nepomáhajú spracované potraviny, teda polotovary). Môžu pomôcť džúsy?

Odpoveď je áno, za predpokladu, že džúsy sú z čerstvého ovocia, či zeleniny. Konzumácia prírodných štiav pomáha zmierniť tráviace problémy. Čerstvé šťavy pomáhajú nielen pri trávení, ale sú aj neskutočne chutné.

Najlepšie šťavy pre trávenie


Odporúča sa konzumovať šťavy pre lepšie trávenie čo najskôr ráno na prázdny žalúdok. Začať deň s vlažnou vodou s citrónom. Nielenže pomôže vyčistiť váš tráviaci systém, ale aj detoxikuje váš organizmus. Vyskúšajte:

 1. Citrónová šťava

Citrón je úžasný. Tu na ostrove Korčula, kde momentálne žijeme je teraz vo februári sezóna citrusov, tak si chodíme po citróny rovno ráno na strom. Nestriekané, bio, lepšie ste nemali. Citrón ponúka viacero výhod pre váš organizmus. Citróny sú kyslé ovocie, ktoré obsahujú živiny, ako je vitamín C a antioxidanty. Pohár teplej vody s citrónovou šťavou pomáha vyplaviť všetky toxíny z vášho tela. Konzumácia tohoto nápoja denne vám tiež pomôže pri problémoch s pečeňou.

Citrónová šťava vo vlažnej vode je najlepšia spomedzi ostatných zdravých štiav na raňajky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa tráviacich problémov. Všetko, čo musíte urobiť, je vytlačiť polovicu citrónu a zmiešať ju s teplou vodou. Konzumujte tento džús každý deň na prázdny žalúdok ráno pre zdravé trávenie.

 1. Džús zo stopkového zeleru

Zeler je nízkokalorická zelenina bohatá na vlákninu s vysokým obsahom vody. Džús zo zeleru (pozor nie zeler buľva, ktorý dávame do sviečkovej, či polievky) je ľahký a ľahko stráviteľný, a preto je vynikajúci na liečbu žalúdočných bolestí. Je to najlepší džús pre trávenie a pre reflux žalúdka a zápalové problémy.

Vezmite zväzok zeleru a odrežte spodok, aby ste oddelili stonky. Lístky nechajte. Bude mať potom viac tmavozelenú farbu a čím tmavo zelenšie, tým zdravšie. Potom ho pekne umyte a vložte do odšťavovača a váš džús zo zeleru je pripravený. Chuť nemusí sadnúť každému a je treba si na ňu zvyknúť. Začnite menším množstvom alebo si privykajte postupne pridaním jablka. Každý deň ráno na prázdny žalúdok vypite jeden pohár džúsu zo zeleru a nasledujúcich 20 až 30 minút nepite nič ani nejedzte. Medzi citronovou vodou a zelerom si tiež nechajte aspoň 20 min odstup.

 1. Džús z granátového jablka

Granátové jablko obsahuje prospešné živiny ako fosfor, železo, vlákninu, vápnik, draslík, horčík, zinok, vitamín C a ďalšie. Konzumácia džúsu z granátového jablka pomôže znížiť zápal v čreve a zlepšiť trávenie. Ľudia trpiaci Crohnovou chorobou by mali tento džús konzumovať.

Džús z granátového jablka môžete tiež zahrnúť do svojej každodennej stravy, aby ste zabezpečili zdravý tráviaci systém aj dlhodobo. Ak nemáte odšťavovač, tento džús viete kúpiť aj v predajniach DM drogerie.

4. Džús z jabĺk

Konzumácia jabĺk vám pomáha zbaviť sa zápchy vďaka sorbitolu a vysokému obsahu vlákniny. Obsahuje pektín, vodou rozpustnú vlákninu, ktorá podporuje zdravý tráviaci systém. Preto konzumácia džúsu z jabĺk zabezpečí zdravý tráviaci systém a môže sa považovať za najlepší ovocný džús pre trávenie. Odkedy máme odšťavovač, robím deťom každé ráno džús, ktorý obsahuje jablká. K nemu pridávam pomaranče, uhorku, zeler, cviklu, mrkvu. Podľa toho, čo práve doma máme. Vy ešte nemáte odšťavovač? Vyberte si nejaký vďaka tomuto článku.

Najlepší čas na konzumáciu džúsu z jabĺk je počas dňa pred raňajkami. Na džús z jabĺk si vyberte tvrdšie typy jabĺk, aby ste nemali namiesto džúsu kašu, či pyré.

 1. Džús z červenej repy

Červená repa je plná vlákniny, ktorá pomôže regulovať váš tráviaci systém a zmierňovať problémy so zápchou. Červená repa obsahuje betain, látku, ktorá je prospešná pre zdravý tráviaci systém. Betain zvyšuje hladinu žalúdočnej kyseliny, čím sa zlepšuje trávenie.

6. Džús z uhorky

Džús z uhorky je vysoko hydratujúci nápoj, ktorý obsahuje bohaté živiny ako vitamín A, vitamín C, vitamín K, kremík, horčík a draslík. Kto máte večne suché pery a tvár, krémy a balzamy vám nepomôžu, hydratujte sa zvnútra. Je to „game changer“. Vieme, že žalúdočné šťavy ľahko trávia častice potravy, a konzumácia tohto džúsu zlepšuje tento proces tým, že odstraňuje všetky toxíny z tela. Najmä v sezóne uhoriek, keď človek nevie čo s nimi, je skvelý spôsob ako ich spotrebovať urobiť z nich čerstvú šťavu.

7. Džús z čerstvého zázvoru

Odšťavenie zázvoru je skvelý spôsob, ako liečiť problémy so žalúdkom. Ako vieme, zázvor pomáha posilňovať imunitný systém a bojovať proti baktériám, pomáha tým tráviacim šťavám v žalúdku alebo tráviacim enzýmom správne fungovať.

Na prípravu džúsu z čerstvého zázvoru vezmite malý kúsok zázvoru a pomocou lyžičky ošúpte šupku. Zázvor dajte do odšťavovača spolu s citrónom, pomarančom, mrkvou, či cviklou. Na typy na šťavy so zázvorom:

Záver

Každodenné pitie zdravých džúsov je dobrý zvyk, pretože podporuje zdravú stravu, ktorá je bohatá na minerály a vitamíny. Tieto minerály a vitamíny pomáhajú dostať váš organizmus späť na správnu cestu.

Niektoré z týchto džúsov na trávenie tiež pomáhajú zmierňovať zápchu v mnohých prípadoch. Aj keď sú džúsy tekuté, obsahujú určité množstvo vlákniny. Tieto vlákniny pomáhajú vášmu tráviacemu systému pracovať efektívnejšie.

Často kladené otázky (FAQ) o šťavách pre zdravé trávenie:

 1. Ako často by som mal(a) piť šťavy pre zdravé trávenie?

Odpoveď: Odporúča sa piť šťavy pre zdravé trávenie každý deň, ideálne ráno na prázdny žalúdok.

 1. Aké šťavy sú najlepšie pre zdravé trávenie?
 • Odpoveď: Medzi najlepšie šťavy pre zdravé trávenie patria citrónový džús, zelerový džús, džús z uhorky, šťava z granátového jablka a džús z červenej repy.

2. Môžu šťavy pomôcť pri zmiernení zápchy?

 • Odpoveď: Áno, niektoré šťavy obsahujú vlákninu a látky, ktoré môžu pomôcť pri regulácii trávenia a zmierňovaní zápchy.

3. Je lepšie pripraviť si šťavy doma alebo kúpiť ich v obchode?

 • Odpoveď: Ideálne je pripraviť si šťavy doma z čerstvých surovín, aby ste si mohli byť istí ich čistotou a kvalitou. Avšak, ak nemáte čas na prípravu, môžete si kúpiť šťavy v obchode, pričom sa snažte vyberať tie s minimálnym množstvom pridaných cukrov a konzervačných látok.

4. Ako dlho môžem skladovať čerstvo pripravené šťavy?

 • Odpoveď: Čerstvo pripravené šťavy by mali byť skladované v chladničke a spotrebované čo najskôr, ideálne do 24 hodín od prípravy, aby ste si zachovali ich čerstvosť a výživové hodnoty.

  Pridajte Komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Nákupný košík