Ranných 7 krokov pre splnenie vašich snov

Buďme k sebe úprimní. Veľa z nás je ráno lenivých a nechce sa im ani vstať z postele, nieto ešte rozbiehať biznis a učiť sa čosi nové. Skočiť len tak do neznáma. Preto je aj toľko ľudí nešťastných v práci, ktorú neznášajú. Je ťažké sa pustiť do nového sveta. Ale keď sa už odhodláte, týchto 7 krokov, ktoré si odbijete hneď ráno vás nakopnú do plnenia svojich snov. Kľúčovou časťou úspechu je totiž spôsob, akým využívate svoj čas, najmä ranné hodiny.

1. Spánok

Začnite ranný režim už večer predtým. Stav, ktorý chcete dosiahnuť je nepoužívať budík na prebudenie (s občasnými výnimkami). Potrebujete určité množstvo spánku a ak ho nedostanete, váš výkon začne klesať. Preto prvým krokom je pokladať spánok za jednu z najdôležitejších vecí, od ktorej sa bude odvíjať váš deň. Ak musíte ísť spať o 8 hodín večer a viete si to tak zariadiť, choďte. Potom nebude pre vás také ťažké vstať ráno skôr, ako všetci ostatní a získať tak dôležitý čas pre seba, vtedy, keď je všade ešte ticho a život nie je rušený mailami, sociálnymi sieťami, hlukom z ulice.

Kniha Prečo spíme? od autora Matthew Walker, PhD.

2. Telesný tréning

Po prebudení, na prebratie je najlepší čas cvičiť. Cvičte päť dní v týždni, je to jednoduchšie ako cvičiť každý druhý alebo každý tretí deň. Urobte si z cvičenia rutinu. Keď niečo robíte každý deň, je oveľa ťažšie sa z toho vyhovoriť. Aj zuby si ráno skrátka umyjeme a nevymýšľame, prečo dnes práve nie. Nemusíte ísť zrovna do posilovne. Nájdite si cvičenie, ktoré vás baví. Pripravte si v byte už večer kútik s podložkou, činkami alebo čímkoľvek, čo na cvičenie potrebujete. Aj keby ste mali každé ráno cvičiť 5 Tibeťanov je to skvelé. Potrebujete sa rozhýbať. Vybudovanie disciplíny je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré potrebujete na dosiahnutie úspechu. Úspech prináša celý rad vecí, ktoré sa vám nebudú chcieť robiť, ale budete ich musieť urobiť aj tak. Budete sa musieť tlačiť sami seba, aj keď každá bunka vášho tela vás bude prosiť, aby ste to vzdali. Budete musieť vstať z postele, aj keď by ste radšej len ležali. Možno budete musieť pracovať v sobotu, keď sa vaši priatelia bavia na párty. Budete musieť makať, keby ste radšej pozerali Netflix. Disciplína bude tým, čo vám pomôže, ale potrebujete priestor, kde si ju budete trénovať. A tým miestom je miesto na cvičenie. Tým, že prídete a odcvičíte si, aj keď sa vám vôbec nechce, si u seba vytrénujete vytrvalosť a orientáciu na cieľ, výdrž.

3. Tréning mysle

Nestačí cvičiť telo, musíte cvičiť aj myseľ. V skutočnosti je telo len odrazom mysle. Hneď po cvičení si sadnite k meditácii. Dôvodom, prečo vám meditácia pomôže, je posilnenie schopnosti sústrediť sa a naučiť sa, ako rýchlo upokojiť svoju myseľ. Žijeme v rýchlej spoločnosti s množstvom úzkosti a rozptýlenia. Ospevujeme rýchly život a myšlienky, ale je absolútne nevyhnutné naučiť sa ich vedome spomaliť. Rovnako dôležité je naučiť sa upokojiť sa. A túto schopnosť musíte pestovať. Dĺžka meditácie závisí od toho, koľko stresu alebo úzkosti prežívate. Zvyčajne môže trvať okolo 20 alebo 30 minút. Ak máte času menej, lepšia je krátka meditácia ako žiadna. Stiahnite si do mobilu aplikáciu Breathjoy, kde nájdete vedené meditácie v rôznej dĺžke trvania a na rôzne témy. Naučte sa techniku sústredenia sa na dýchanie, keď sa snažíte upokojiť si myseľ a jednoducho dýchať. Dýchacie cvičenia nájdete tiež v aplikácii Breathjoy. Nájdete ich tam aj vysvetlené, rovnako ako sú vysvetlené základy meditovania v krátkom kurze. Keď začnete meditovať, možno sa budete musieť poriadne snažiť, aby ste vydržali päť alebo 10 minút. Časom však zistíte, aké benefity meditácia prináša a môžete si ju tak obľúbiť, že budete meditovať, kým vám nezačnú nohy tŕpnuť od sedenia v tureckom sede.

Aplikáciu Breathjoy si stiahnite do svojho mobilného telefónu. Či už máte Android alebo iPhone. Aplikáciu si vyhľadajte v Google Play (Android) alebo cez App Store (iPhone). Jednoduchšie si ju stiahnete cez tieto linky:

https://apple.co/361ODDw – iPhone

https://bit.ly/3oCmKbw – Android

4. Myslite

Najkrajšia vec pri meditácii je, že unáša váš mozog do stavu alfa vĺn. Tento stav mozgu sa považuje za najkreatívnejší . Takže hneď po skončení meditácie, kým sa stav alfa vĺn nezmení, sa nežeňte vrátiť sa k normálnemu životu, ale zamerajte sa na riešenie jedného z vašich najťažších problémov. V tomto stave mysle váš mozog dokáže spraviť viac jedinečných a nových spojení, čo vám umožní nájsť kreatívne riešenia problémov, ktoré sa vám zdali nevyriešiteľné.

5. Čítanie

Snažte sa čítať každý deň. Nájdite spôsob, ako si zabezpečiť čas na čítanie. Jedným z týchto spôsobov je čítanie v tzv. „prechodových okamihoch“ – keď si čistíte zuby, obliekate sa, pripravujete si jedlo a podobne. Môže to byť kľudne aj prechádzka so psom. Porozmýšľajte, do ktorej vašej činnosti by ste vedeli čítanie zakomponovať. Sledujte situácie, kedy beriete do ruky mobil a len tak skrolujete internet. Toto sú presne tie okamihy, kedy je najlepšie vytiahnuť knihu.

6. Píšte si „to do list“

Nie je nič horšie ako tvrdiť, že si všetko pamätáte a vy diár ani nič podobné nepotrebujete. Nikto netvrdí, že si to nepamätáte a nie je hanba si niečo zapísať, ide len o to, že akonáhle napíšete svoje povinnosti na papier, uvoľní sa miesto vo vašej mysli a tento priestor je otvorený pre nové myšlienky a nápady. A tie prídu.

Napíšte si zoznam najdôležitejších vecí, ktoré potrebujete v ten deň urobiť. Keď začnete deň, prvá vec, ktorú spravíte je, že si prejdete tento zoznam. Hneď vyriešte úlohu, ktorú viete vyriešiť. Ak niečo preskočíte tri dni po sebe, vymažte to zo zoznamu, pretože to znamená, že to nie je dôležité. Najdôležitejšie veci si dajte na začiatok zoznamu, aby ste sa nevyhli riešeniu niečoho dôležitého tým, že budete riešiť niečo menej dôležité, len preto, že je to prvá položka na zozname.

7. Ignorujte mail

Kontrola emailu je kritickým plytvaním času. Ak skontrolujete email skôr ako sa zaoberáte najnaliehavejšími potrebami pre svoju životnú zmenu a svoj sen, priznávate tým, že ostatní ľudia vedia lepšie ako vy, čo by ste mali robiť. Naučte som sa ignorovať email, kým nevykonáte všetko ostatné, čo treba urobiť. Môže to kľudne trvať 5 až 7 hodín, než si po prvýkrát pozriete svoj email. A snažte sa tráviť menej ako hodinu denne odpovedaním na emaily.

Tieto návyky vo vašej rannej rutine môžu byť pre vás kľúčové pri dosahovaní cieľov a udržaní sa na správnej ceste. Všeobecne platí, že pozitívne návyky sú základom úspechu. Zvoľte si rannú rutinu, ktorá sa zaoberá duševným i fyzickým blahom a zabezpečuje, že podnikáte nevyhnutné kroky k úspechu v tom, čo robíte. Nech vám vaša ranná rutina dobre slúži.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík