Teplý karobový nápoj (bezkofeínová náhrada kakaa)

Hustý horúci karobový nápoj je chutnou a bezkofeínovou alternatívou k horúcej čokoláde! Podávajte ho jemne osladený medom alebo datlovým sirupom.

Určite ste postrehli, že sme nadšencami horúceho kakaa a každodenné pitie kávy sme s ním trochu oživili. Jeden čas som dokonca vylúčila kávu úplne a pila len kakao. Slabosť pre vôňu a chuť kávy mi však ostala, tak si ju tu v Chorvátsku na ostrove z času na čas dám s rastlinným mliekom. Nie je jednoduché nájsť takú kaviareň, kde rastlinné mlieko majú, tak je to naozaj len zriedka 🙂

Čo je karob

Karob je strom pôvodom z oblasti Stredozemného mora. Je známy svojimi sladkými strukmi, ktoré sú používané ako alternatíva k čokoláde. Karob je vždy zelený strom, ktorý môže dosiahnuť výšku až 10 metrov. Má lesklé listy a jeho plodmi sú hnedé struky.

 1. Použitie: Struky karobu sú sladké a môžu byť jemne mleté na prášok, ktorý sa často používa ako alternatíva k čokoláde. Karobový prášok je populárny medzi ľuďmi, ktorí sú alergickí na čokoládu alebo hľadajú bezkofeínovú alternatívu.
 2. Chuť: Hoci sa karob často porovnáva s čokoládou, má jedinečnú, prirodzene sladkú chuť, ktorá sa líši od tradičného kakaa.
 3. Výhody: Karob je prirodzene sladký, takže produkty založené na karobe často vyžadujú menej pridaných sladidiel. Okrem toho neobsahuje kofeín ani teobromín, čo sú stimulanty nájdené v čokoláde, čo robí karob vhodným pre tých, ktorí hľadajú alternatívu bez týchto stimulantov.
 4. Výživové hodnoty: Karob je bohatý na vlákninu a obsahuje aj niekoľko dôležitých vitamínov a minerálov, vrátane vápnika a železa.
 5. Použitie: Okrem použitia v potravinách, karobová guma (derivát z semien karobu) sa často používa v potravinárskom priemysle ako stabilizátor alebo zahusťovadlo.

Ako si pripraviť horúci karobový nápoj

Karob sa často porovnáva s čokoládou a hoci sa obe podobajú, chuť je odlišná. Karob je prirodzene sladký, zatiaľ čo kakao je horké.

Keďže je karob sladší, pri jeho použití v dezertoch nie je potrebné pridať toľko sladidla.

Toto horúce karobové kakao robím ako alternatívu k horúcej čokoláde a musím vám povedať, možno mám radšej karob! Je to príjemná zmena a pomáha vám vyhnúť sa stimulujúcemu účinku kakaa. Porozmýšľajte nad ním hlavne, ak máte chuť na kakao večer pred spaním.

Karob je o niečo lacnejší ako kakao, tak neváhajte a vyskúšajte ho.

Recept na karobový nápoj

Na nápoj z karobu budete potrebovať 5 minút času, recept je na 2 porcie.

 • 2 hrnčeky rastlinného mlieka (mala som ovsené)
 • 2 PL karobu prášok
 • 4 čl kvalitného medu (al. iného sladidla podľa vašej preferencie)
 • vanilka
 • škorica, prípadne iné korenie, ktoré máte radi
 1. Do hrnca nalejeme mlieko, pridáme karob a metličkou alebo mixérikom na napenenie mlieka poriadne rozmiešame, aby tam neboli žiadne hrčky.
 2. Keď máme nápoj jednoliaty, pridáme korenie.
 3. Nenecháme vrieť, len zohrejeme
 4. Nalejeme do šálok a osladíme medom.

Zvládnite to bez hrncov a sporáku

Karob či kakao si môžete pripraviť aj v mixéri. Ingrediencie dajte do nádoby mixéru a mixujte, kým nebude nápoj teplý. Obdarí vás príjemnou vôňou a dokonalou penou. Vy ešte nemáte mixér? Veď ho potrebujete pre svoj zdravý životný štýl, prípravu smoothie, domáceho orieškového masla, zmesy na pečenie semienkových krekrov, zmrzliny, omáčok na cestoviny, zálievok na šalát a všeličoho iného. Mixér zvládnu ovládať aj deti a toto budú ich prvé kroky vo „varení“. Dokážu si pripraviť vlastné smoothie, či zmes na zmrzlinu.

Pripravte si zdravé jedlá za pár minút. Od smoothie cez polievky až po dezerty. Silný motor, vysoký výkon a jednoduché používanie. Získajte najlepší mixér nielen pre RAW kuchyňu. Vysokootáčkový mixér Omniblend vám pomôže pri príprave zelených smoothies, rastlinných mliek, orechových masiel, polievok, zmrzliny, dezertov a aj RAW koláčov (energy balls)

Pri kúpe tohto mixéra dostanete navyše:

Zadarmo tlačená kniha Dokonalé mixovanie v hodnote 16 Eur
Komplexný online KURZ RAW FOOD v hodnote 119 Eur

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík